1. W przypadku stwierdzenia wystąpienia wszawicy u dzieci (na podstawie zgłoszeń rodziców lub obserwacji pracowników) wychowawcy, na polecenie dyrektora, dokonują kontroli czystości głów wszystkich dzieci w danej grupie. Kontrola ta odbywa się na podstawie upoważnień podpisanych przez rodziców na początku każdego roku szkolnego.
  2. Dyrektor lub nauczycielka zawiadamia telefonicznie rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę o konieczności odebrania dziecka w celu odizolowania go od grupy i podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy. W razie potrzeby instruuje rodziców o sposobie działań, informuje też o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników.
  3. Nauczycielka informuje rodziców pozostałych dzieci o wystąpieniu problemu w grupie i konieczności przeprowadzania regularnych kontroli czystości głowy dziecka w domu.
  4. Nauczycielki monitorują skuteczność działań podjętych przez rodziców poprzez kontrolę czystości głów dzieci. O jej wynikach informują na bieżąco dyrektora przedszkola.
  5. W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań, nauczycielka zawiadamia o tym dyrektora przedszkola w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia rodzinie potrzebnego wsparcia).