Powszechnie wiadomo, że czytanie książek odgrywa niebagatelną rolę w rozwoju człowieka. Doskonalenie umiejętności komunikacyjnych, przyspieszony rozwój mowy, rozbudowana pamięć, umiejętność koncentracji uwagi, twórcze myślenie – to tylko mała część zalet będąca efektem spędzania czasu przy lekturze. Jak zatem zachęcić dzieci do aktywnego słuchania czytanych książek? Jak rozbudzić w nich zainteresowanie książką, tak, aby czytanie stało się w przyszłości czynnością naturalną i codzienną?

Z pewnością sprzyja temu częste obcowanie z literaturą już od najmłodszych lat – wiek przedszkolny to idealny czas na rozpoczęcie swojej przygody z książką. Ważne jest również przedstawienie tej formy spędzania czasu w sposób atrakcyjny dla dzieci.

Mając to na uwadze w grupie przedszkolnej „Misie” doskonałym pomysłem okazały się zajęcia biblioteczne organizowane cyklicznie, prowadzone przez pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasocinie p. Annę Lichosik. Podczas zajęć w przedszkolu p. Ania nie tylko czyta dzieciom bajki i rozmawia z nimi na temat ich treści, ale również zaprasza przedszkolaków do wspólnej zabawy. W trakcie tańców, pląsów i wykonywania różnych zadań maluszki jednocześnie doskonale się bawią oraz utrwalają zdobytą wiedzę zaczerpniętą z czytanej wcześniej książki - wszystkie elementy zajęć są spójne i tematycznie ze sobą związane.

Dzięki zajęciom bibliotecznym nasi najmłodsi dowiedzieli się również, na czym polega zawód bibliotekarza oraz jakim miejscem jest biblioteka. Ponadto dzieci 3 – letnie mogły wziąć udział w akcji czytelniczej „Książka na start”, która w swych zasadach zachęca najmłodszych do korzystania z zasobów biblioteki.

Więcej informacji na temat akcji znajduje się na stronie internetowej http://www.biblioteka-krasocin.pl/czytaj,Kampania_,944 .

Dziękujemy p. Ani za organizowanie tak ciekawych zajęć i z niecierpliwością czekamy na kolejne.

Zajęcia biblioteczne 2018 Zajęcia biblioteczne 2018

Przedszkolaki z grupy „Misie” z wychowawcą