Światowy Dzień Pierwszej Pomocy został ustanowiony w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. Rokrocznie dzień ten obchodzony jest
w drugą sobotę września. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy nie rzadko decyduje o życiu bliźniego i dlatego znajomość metod niesienia pomocy potrzebującym jest tak bardzo ważna. Specjaliści w tej dziedzinie dążą do wprowadzenia nauki zasad pierwszej pomocy przedmedycznej już od najmłodszych lat.

W dniu 22.09.2021r. najmłodsi „uczniowie” Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie: Krasnale, Misie, Smerfy i Tygryski uczestniczyli w warsztatach udzielania pierwszej pomocy prowadzonych przez wykwalifikowanego ratownika medycznego p. Łukasza Gawęckiego. Celem zajęć było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku oraz sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Pan Ratownik pokazał dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje na co dzień i wytłumaczył symbolikę jego pomarańczowego koloru. Wyjaśnił na czym polega praca ratownika oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku zadławień, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy. Nie zabrakło również ćwiczeń praktycznych. Maluchy próbowały swoich sił podczas wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej z wykorzystaniem fantomów.

Spotkanie z p. Łukaszem zakończył p. dyrektor Rafał Pacanowski, który bardzo serdecznie podziękował naszemu gościowi za przekazanie dzieciom tych cennych informacji, które być może w przyszłości pomogą im uratować ludzkie życie.

Nasi mali ratownicy odebrali z rąk pana dyrektora i ratownika medycznego „Dyplom małego ratownika”.

Dziękujemy bardzo p. Magdalenie Kawce, która zorganizowała to ważne spotkanie.

                                                                                                                                                                                       Justyna Michałek

 

                                                                

Światowy Dzień Pierwszej POmoc...
Światowy Dzień Pierwszej POmocy Światowy Dzień Pierwszej POmocy
Światowy Dzień Pierwszej POmoc...
Światowy Dzień Pierwszej POmocy Światowy Dzień Pierwszej POmocy
Światowy Dzień Pierwszej POmoc...
Światowy Dzień Pierwszej POmocy Światowy Dzień Pierwszej POmocy
Światowy Dzień Pierwszej POmoc...
Światowy Dzień Pierwszej POmocy Światowy Dzień Pierwszej POmocy
Światowy Dzień Pierwszej POmoc...
Światowy Dzień Pierwszej POmocy Światowy Dzień Pierwszej POmocy
Światowy Dzień Pierwszej POmoc...
Światowy Dzień Pierwszej POmocy Światowy Dzień Pierwszej POmocy
Światowy Dzień Pierwszej POmoc...
Światowy Dzień Pierwszej POmocy Światowy Dzień Pierwszej POmocy
Światowy Dzień Pierwszej POmoc...
Światowy Dzień Pierwszej POmocy Światowy Dzień Pierwszej POmocy
Światowy Dzień Pierwszej POmoc...
Światowy Dzień Pierwszej POmocy Światowy Dzień Pierwszej POmocy
Światowy Dzień Pierwszej POmoc...
Światowy Dzień Pierwszej POmocy Światowy Dzień Pierwszej POmocy
Światowy Dzień Pierwszej POmoc...
Światowy Dzień Pierwszej POmocy Światowy Dzień Pierwszej POmocy